Prvý islandsko-slovenský film Samota bude mať v septembri svetovú premiéru na prestížnom filmovom festivale v Toronte

48. ročník jedného z najväčších verejne navštevovaných svetových festivalov v Toronte, uvedie film mladej islandskej režisérky Ninny Pálmadóttir, ktorý vznikol na základe scenára oceňovaného Rúnnara Rúnnarsona. Ten má okrem iného na konte aj nomináciu na Oscara. Na výrobe filmu sa podieľala aj významná časť slovenského štábu, vrátane kameramana Dušana Husára či umeleckej maskérky Andrey Štrbovej. Obaja prednedávnom dokončili film Citlivý človek (réžia: Tomáš Klein), ktorý rezonoval počas tohtoročného festivalu v Karlových Varoch.

Vizuálne podmanivá dráma rozpráva príbeh farmára, ktorý prežil celý život na pokojnom islandskom vidieku a štát ho donúti predať dom. Muž svoj domov opúšťa a presťahuje sa do hlavného mesta, kde sa onedlho zoznámi s 10-ročným chlapcom, ktorý po okolí roznáša noviny. Zrodí sa priateľstvo, ktoré muža aj chlapca zásadným spôsobom ovplyvní.

Film Samota bude uvedený v rámci sekcie TIFF Discovery. Táto sekcia je ukážkou kinematografie a talentov z celého sveta – miestom objavovania diel, ktoré sú odvážne, výrazné. Táto kategória má bohatú históriu podporovania filmov vizionárskych režisérov ako Yorgos Lanthimos, Michael Haneke, Christopher Nolan či Joachim Trier, ak by sme spomenuli len niekoľko z nich.

„Po stretnutí na koprodukčnom fóre v Les Arcs som mal možnosť vidieť dva krátke filmy režisérky Ninny Pálmadóttir, ktoré na mňa veľmi zapôsobili. V podobnom duchu sa niesol aj scenár Rúnnara Rúnnarsona o dvoch ľuďoch, ktorí k sebe na prvý pohľad nemajú cestu, ale nakoniec medzi nimi vznikne netradičné medzigeneračné priateľstvo. Sme veľmi radi, že sme na tomto základe mohli vybudovať prvú islandsko-slovenskú koprodukciu a zapojiť do kreatívneho procesu slovenské talenty. Veríme, že si film nájde divákov aj za hranicami Islandu a Slovenska.“ hovorí o spolupráci na filme slovenský producent Jakub Viktorín.

Ninna Pálmadóttir patrí k oceňovaným islandským režisérkam. Ninnin krátky film ‘Paperboy’ (2019) mal premiéru na 45. ročníku Medzinárodného filmového festivalu Seattle, na MFF v Reykjavíku získal ocenenie Najlepší islandský krátky film, bol vybraný do sekcie krátkych filmov ‘Les Nuits en Or’ v rámci udeľovania ocenení César a dostal sa do výberu sekcie Short Cuts: Share Her Journey Shorts na Medzinárodnom filmovom festivale Toronto.

Islandský scenárista Rúnar Rúnarsson patrí k najoceňovanejším režisérom krátkych filmov svojej generácie. V roku 2006 bol nominovaný na Oscara za film Posledná farma (Sidste gård, 2004), o dva roky neskôr získal nominácie na Zlatú palmu v Cannes a aj na Európsku filmovú cenu za film Vtáčatá (Småfugle, 2008). Svoj celovečerný debut Sopka (Eldfjall, 2011) uviedol počas „Quinzaine des Réalisateurs“ na MFF v Cannes v roku 2012. Film bol nominovaný na Zlatú kameru a v rámci ostatných festivalov získal dokopy 17 ocenení.

Film Samota vznikol v islandsko-slovensko-francúzskej koprodukcii. Produkujú ho filmové spoločnosti Pegassus Film, Halibut, nutprodukcia a Jour2Fete. Vznik filmu finančne podporil Audiovizuálny fond. Diváci sa na slovenskú premiéru môžu tešiť na jar 2024, kedy film do distribúcie prinesie Asociácia slovenských filmových klubov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *