Krátkometrážny animovaný film Krížom Krážom je vo svete kinematografie skutočným unikátom + VIDEO

Krátky animovaný film pre deti Krížom Krážom prepája vyšívané vzory so svetom videohier. Archaické vzory kombinuje s pixelovou grafikou, čím vzniklo unikátne dielo. Hlavnými hrdinami príbehu sú ručne vyšívané lesné zvieratká, ktoré prežívajú každodenné pocity podobné tým našim: lásku, nenávisť, pýchu aj žiarlivosť. Bájkový príbeh sa odohráva na ploche kanavy, kde vyrastá les, v ňom žije kozľa a spolu s líškou a vtáčikom zažíva rôzne dobrodružstvá.

Výtvarný koncept filmu a réžia vznikla v spolupráci Niny Rybárovej a Tomáša Rybára. Nina má za sebou dlhodobé pôsobenie v kultúrnej oblasti na poli dramaturgie, písania, marketingu, PR a copywritingu. Na konte má množstvo tvorivých spoluprác, napríklad so zoskupením KundyCrew, ktoré je známe svojimi výšivkami, z ktorých napokon vyšiel aj koncept filmu. Tomáš je ilustrátor, grafický dizajnér a art director v jednej osobe, držiteľ ocenení ako Best Game na Trnava Game Days Jam 2019 či Best Aesthetics Awards na Bratislava Game Jam 2018.

Za scenárom filmu stojí spolu s Ninou Rybárovou aj Barbora Németh. Je absolventkou dramaturgie a scenáristiky na Filmovej a televíznej fakulte VŠMU. S manželom, Filipom Némethom, napísala knihu pre deti Tvojazem, dobrodružstvá Rikiho a Emy, ktorá je voľným pokračovaním celovečerného animovaného filmu Tvojazem.

Slovenské festivalové uvedenie mal film na festivaloch Febiofest, Fest Anča a 4 Živly. Uviedli ho aj na Medzinárodnom filmovom festivale v portugalskom Lisabone, Medzinárodnom filmovom festivale pre deti a mládež v Busane v Južnej Kórei, na Filmovom festivale Concorto v Taliansku a o Hlavnú cenu si film zasúťaží na 42. ročníku Festivale krátkych filmov Uppsala vo Švédsku.

Film Krížom Krážom vznikol v slovensko–českej koprodukcii. Produkujú ho filmové spoločnosti Super film a MAURfilm. Film finančne podporili Audiovizuálny fond a Státní fond kinematografie. Do slovenských kín ho prinesie Asociácia filmových klubov na Slovensku spolu s filmom Yuku a himalájsky kvet.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *