Do kín prišiel dokumentárny film Jan Werich o legendárnej osobnosti českého humoru + VIDEO

Meno Jana Wericha je v našich zemepisných šírkach synonymom inteligentného humoru. Mnoho jeho priaznivcov však nevie, aký dramatický bol jeho životný príbeh.

Štyri desaťročia po smrti legendy českého humoru prichádza na plátna kín dokumentárny film, ktorý nás oboznámi so životom obľúbenej osobnosti. Snímka nesie meno svojho protagonistu a v kinách ju v týchto dňoch nájdete pod jednoduchým názvom – Jan Werich.

Snímka režisérov Martina Slunečka a Miloslava Šmídmajera prináša na plátna strhujúci životný príbeh hereckej legendy. Slobodná myseľ v neslobodnej spoločnosti prinášala Werichovi mnohé úskalia, čo je myšlienka prechádzajúca celým filmom, podobne ako snaha tvorcov priblížiť fenomén inteligentného humoru, ktorý je pre Wericha taký typický.

Dokument spomína na zásadné okamihy jeho života – vznik Osvobozeného divadla, spoluprácu s Jiřím Voskovcom, boj proti fašizmu a unikanie nacistom, ale aj emigráciu do Spojených štátov či trpký návrat do vlasti, po ktorom sa stal symbolom vzdoru voči komunistickému režimu. Popri najznámejších epizódach z Werichovho života však snímka prináša aj viaceré menej známe fakty.

Dokumentárny portrétom publikum sprevádzajú viaceré osobnosti českého divadelného a filmového sveta – Jiří Suchý, Zdeněk Svěrák či Jiřina Bohdalová, okrem nich však aj Werichova vnučka či kamarátka jeho dcéry. Film ponúkne množstvo archívnych záberov, no publikum zavedie aj na miesta, ktoré komik miloval – do jeho domu na pražskej Kampe či na chalupu vo Velharticiach.

Snímku Jan Werich do slovenských kín prináša distribučná spoločnosť Continental film a ujsť by rozhodne nemala pozornosti žiadneho fanúšika či fanúšičky kvalitného humoru a silných ľudských príbehov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *