Po desiatich rokoch usilovných príprav Petr Vachler predstaví svoj nezvyčajný celovečerný film Tajomstvo a zmysel života + VIDEO

Český režisér, scenárista a producent Petr Vachler je známy ako autor projektu filmových ocenení Český lev, ale tiež ako zanietený bosonožec so záujmom o spirituálne témy či mimozemskú inteligenciu.

Prvotným popudom na vznik Tajomstva a zmyslu života bol jeho osobný silný spirituálny zážitok a potreba spracovať ho. „Je to výsledok mojich ciest. Ten film som robil primárne pre seba a s láskou. Nepremýšľal som veľmi o tom, či sa to bude páčiť ešte niekomu inému.“

Napriek tomu u publika zarezonoval. Už po prvých skúšobných projekciách zostávali mnohí pohnutí diváci v kine ešte dlhé hodiny v diskusii s režisérom.

Nadčasové otázky, ktoré film kladie a odpovede, ktoré sa snaží nájsť, sa dotýkajú každého a možno hlbšie, než sme ochotní priznať. „Čo je zmyslom života? Čo je láska, humor, strach a smrť? Je všetko len sen? Kto sme a kam smerujeme? Prebudíme sa? Spomenieme si?“

Snímka je netradičnou kombináciou hraného, animovaného a dokumentárneho filmu. Autor sa pred začiatkom natáčania rozprával s desiatkami osobností zo sveta vedy, spirituality alebo duchovných náuk, spomedzi nich spomeňme aspoň Raymonda Moodyho (Život po živote), Ericha von Dänikena, Deepaka Chopru, Dona Miguela Ruiza (Štyri dohody) či Lornu Byrne (Anjeli v mojich vlasoch).

Rozhovory s nimi sa stávajú nevtieravou súčasťou hraného príbehu o Maxovi (Jan Budař), súčasnom mužovi, ktorý bojuje s pochopením zmyslu života a ako ho dobre prežiť. V snímke sa objavia aj Aneta Krejčíková, Barbora Seidlová, Andrea Kerestešová, Josef Polášek, Robert Jašków či Vladimír Javorský.

Zdá sa však, že ústrednou postavou a sprievodcom filmu je animovaný Čmeliak. „Čmeliak na jar začína oživovať prírodu. Hovoria o ňom, že s jeho tvarom tela je zázrak, že vôbec lieta. Dokáže ale lietať aj v mraze, dokáže sa zahriať, svojím telom dokáže zahriať potomstvo. Je to bytosť, ktorá neútočí a bojuje, až keď naozaj niet inej cesty. Je výborným predstaviteľom Tajomstva a zmyslu života,“ vysvetľuje Vachler.

Itafilm vás pozýva do kina na netradičný autorský počin už 23. novembra 2023

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *