Dvadsať rokov po tragickej nehode prichádza film inšpirovaný životom autora piesne Voda čo ma drží nad vodou + VIDEO

Jozef Urban bol nespochybniteľne veľkou osobnosťou slovenskej poetickej scény. Predčasne ju opustil ako tridsaťštyriročný pred dvomi dekádami. Do našich kín príde pri príležitosti smutného výročia snímka Voda čo ma drží nad vodou, pomenovaná podľa jeho najznámejšieho diela.

Nový česko-slovenský hraný film zachytáva obdobie od nástupu Jozefa Urbana na poetickú scénu, sústreďuje sa však najmä na posledných sedem rokov jeho búrlivého života – jeho lásky, nádeje, sklamania, pády a vzostupy, ale aj boj s vnútornými démonmi.

Príbeh vrcholí práve napísaním textu Voda čo ma drží nad vodou, popisuje autentické okolnosti jeho vzniku i obrovské nádeje, ktoré doň autor vkladal. Výslednej podoby piesne sa nedočkal, keďže tragicky zahynul pri autohavárii.

Snímka vznikla ako adaptácia knihy Pivo u Chárona (s Jožom Urbanom) spisovateľa Ondreja Kalamára, ktorý napísal aj filmový scenár. Vychádzal z vlastného priateľstva so známym poetom a textárom. „Poznal som Joža ako človeka, ktorý vyslovene neznášal klamstvo, pretvárku a faloš. On bol úprimný niekedy až do takej miery, že to bolo neznesiteľné. Napriek tomu, že bol určitým spôsobom kontroverzný, ako človek bol neskutočne rovný, ktorý by sa nedokázal zapredať,“ hovorí Kalamár.

Kniha zaujala českého režiséra a producenta Tomáša Magnuseka (Bastardi 3, Kluci z hor), ktorý jej príbeh previedol na filmové plátno. Známe režisérske meno prispelo k tomu, že úlohy prijalo viacero významných českých hercov – Martin Dejdar, Jan Kanyza alebo Jiří Lábus.

Zo slovenských tvárí sa vo filme objaví Robert Roth, Lukáš Latinák, Andrea Kerestešová Růžičková a v hlavnej úlohe Roman Pomajbo. Práve jeho obsadenie do roly Jozefa Urbana je podľa autora predlohy kontroverzné. „Mnohí sa zatvária prekvapene a pýtajú sa, či je na to vhodný. Po skúsenostiach z natáčania môžem povedať: veľmi vhodný,“ tvrdí Kalamár.

Film Voda čo ma drží nad vodou prinesie príbeh predčasne ukončeného Urbanovho života na plátna slovenských kín 25. apríla 2019 a to vďaka distribučnej spoločnosti Continental film.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *