Nadšené reakcie zo slávnostnej premiéry! Film Úsvit si prišli pozrieť mnohé známe osobnosti + VIDEO

Výpravný česko-slovenský film Úsvit na Slovensku slávnostne uviedla početná delegácia. Historická krimi dráma z čias Baťovej éry sa tešila mimoriadnemu záujmu médií aj celebritných hostí. Aké boli reakcie na film?

Na slávnostnej premiére sa zišla veľká časť hereckého osadenstva, štábu aj tvorcov. Svoj film prišiel slovenským divákom osobne predstaviť režisér a producent Matěj Chlupáček v spoločnosti českých a slovenských hereckých tvári. Nechýbala medzi nimi hlavná predstaviteľka Eliška Křenková a herci vo vedľajších úlohách Marián Mitaš, Richard Langdon, Ján Jackuliak, Judita Hansman, Anton Šulík, Ladislav Hampl, Dávid Hartl, Andrea Bučko, Viktória Petrášová, Ivo Gogál, Ondrej Hraška, Peter Oszlík či Valentína Šimková. Súčasťou slávnostnej delegácie boli aj autor scenára Miro Šifra, kameraman Martin Douba, slovenský producent Rasťo Šesták či česká producentka Maja Hamplová.

Pozvanie na premiéru prijali viaceré známe osobnosti zo slovenského kultúrneho, spoločenského a mediálneho života. Na výnimočný česko-slovenský film boli zvedaví herci Vladimír Kobielsky, Zuzana Porubjaková, Sáva Popovič či Henrieta Mičkovicová s manželom Alexandrom Bártom, režisér Peter Bebjak, generálny riaditeľ SND Matej Drlička s manželkou, opernou speváčkou Adrianou Kučerovou, operný spevák Miroslav Dvorský, hovorkyňa Bratislavského samosprávneho kraja Lucia Forman Habancová či zakladateľ súťaže Miss Slovensko Jozef Oklamčák.

Po premietaní znel v kinosálach dlhotrvajúci potlesk a diváci neskrývali nadšenie z toho, čo na veľkom plátne práve videli. „Keď som si pozrela trailer, nevedela som si celkom predstaviť, čo ma čaká. Film ma však veľmi pozitívne prekvapil. Napínavý emotívny príbeh, ktorý vás nepustí od začiatku až do konca.“ „Tomuto sa hovorí poctivá filmárčina. Úsvit sa podľa mňa nestratí ani v zahraničí.“ „Už dlho som nevidel tak kvalitne natočený česko-slovenský film. Herecké výkony, kamera, hudba, všetko je na veľmi vysokej úrovni. Klobúk dole pred tvorcami.“ „Jedným slovom wau. Viac k tomu momentálne nedokážem povedať, musím to ešte predýchať.“ „Naozaj som nečakala, že ma náš domáci film tak odrovná. Som nadšená.“ To sú len niektoré z mnohých pozitívnych reakcií, o ktoré sa s nami podelili diváci na slávnostnej premiére.

S nadšením film prijali diváci aj na predpremiérach, ktoré sa uskutočnili v troch slovenských mestách, spojených s témou a nakrúcaním filmu. V Partizánskom, v Poprade i vo vypredanom Svite vládla skvelá atmosféra a divákov prišli pozdraviť aj herci Anton Šulík, Judita Hansman, Richard Langdon, Viktória Petrášová a Peter Oszlík. Všetko teda nasvedčuje tomu, že Úsvit má potenciál stať sa divácky úspešným filmom.

Výpravná detektívna dráma Úsvit je výnimočná po viacerých stránkach. Popri talentovaných slovenských a českých profesionáloch sa na projekte podieľali aj uznávaní zahraniční tvorcovia. Autorom hudby je Simon Goff, držiteľ Grammy za film Joker a seriál Černobyl. Colour grading mala na starosti Natasha Leonnet, ktorá pracovala na oscarovom La La Lande alebo filme Spider-Man: Paralelné svety. Plagát k filmu zase vytvorila hollywoodska dizajnérka Desi Moore, ktorá má na konte napríklad aj plagát k seriálu Hra o tróny.

Úsvit sa natáčal na 35 mm materiál namiesto dnes už tradične používanej digitálnej kamery a filmári pri nakrúcaní využili unikátnu technológiu, kombinujúcu zábery hercov na zelenom pozadí so zábermi 3D modelu mesta Svit. „Ide o princíp, ktorý je známy z veľkofilmov ako Star Wars alebo Blade Runner, u nás sa ale dlho nepoužíval. Náš VFX supervízor, legendárny Boris Masník, má však práve s týmito trikmi veľké skúsenosti – či už z českých projektov, ako napr. Návštevníci alebo z amerického filmu Parfém: Príbeh vraha, a my sme tak mohli využiť všetky jeho skúsenosti. Takto zložitý trikový film sa u nás dlho netočil a pre mnohých z nás to bola premiéra. Našťastie to všetko vyšlo, ako malo,“ hovorí režisér Matěj Chlupáček. Výnimočnosť snímky Úsvit podčiarkuje aj fakt, že ako prvý slovenský film v histórii bude do kín uvedený v exkluzívnom zvukovom formáte Dolby Atmos.

Príbeh sa odohráva v 30. rokoch v predvojnovom Česko-Slovensku. Život moderného baťovského mestečka prevráti naruby záhadný a desivý nález v areáli miestnej továrne. Mladá manželka riaditeľa sa pustí do pátrania na vlastnú päsť. Film Úsvit s veľkolepým rozpočtom takmer 3,6 milióna eur sa nakrúcal na viacerých miestach v Česku aj na Slovensku – v Tatrách, pri Lysej nad Labem, v Dřísoch alebo v Zlíne. Samotné mesto Svit, kde sa príbeh odohráva, vzniklo unikátnym spôsobom – kombináciou reálnych záberov, počítačových trikov, nákladných dekorácií a 3D modelu celého mesta v pomere 1:7.

Na výnimočný filmový zážitok sa môžete tešiť v kinách od 5. októbra 2023

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *