Slávnostnú premiéru výpravného životopisného filmu IL BOEMO si nenechali ujsť mnohé známe tváre

V stredu 22. marca 2023 sa uskutočnila slávnostná slovenská premiéra výpravného životopisného filmu IL BOEMO režiséra Petra Václava. Tento česko-slovensko-taliansky film bol ocenený 6 Českými levmi v kategóriách: Najlepší celovečerný film, Najlepšia réžia, Najlepší zvuk, Najlepšia scénografia, Najlepšie kostýmy a Najlepšie masky.

Historický veľkofilm IL BOEMO je inšpirovaný skutočným príbehom jedného z najvyhľadávanejších hudobných skladateľov druhej polovice 18. storočia – Josefa Myslivečka. Film zavedie diváka do slnečného Talianska, kde Mysliveček žil, tvoril, stal sa legendou, ale tiež zomrel v zabudnutí.

Snahou tvorcov filmu bolo vrátiť publiku výnimočného hudobného skladateľa, ktorý sa dokázal vypracovať na jednu z popredných hudobných osobností v Európe. 

„Pre Myslivečka by bola hrozná škoda, keby bol zabudnutý a pre nás by bolo smutné nepoznať ho, pretože čím viac poznáte Myslivečkovu hudbu a vďaka nemu iných jeho súčasníkov, otvára sa vám celý svet,“ hovorí režisér Petr Václav.

V hlavnej úlohe Josefa Myslivečka sa divákom predstaví český herec a hudobník Vojtěch Dyk. Ten absolvoval kvôli dôveryhodnému stvárneniu tejto historickej postavy náročnú prípravu. „Snažil som sa stelesniť Josefa ako človeka s jeho vášňami, s jeho presvedčením i s jeho pochybnosťami. Je to hudobník, ktorý stojí o kariéru, pretože mu umožňuje robiť to, čo má rád, ale nie je karierista,“ povedal Vojtěch Dyk.

Uvedenia filmu do slovenských kín, ktorú moderovala Iveta Malachovská, sa zúčastnili režisér snímky Petr Václav, sopranistka Simona Šaturová, ktorá prepožičala vo filme svoj hlas talianskej herečke Barbare Ronchi a producenti Jan Macola a Marek Urban.

Slovenskú premiéru filmu IL BOEMO si nenechalo ujsť množstvo osobností slovenskej kultúry, vrátane operných spevákov Petra Dvorského, Miroslava Dvorského a Martina Malachovského, profesorky operného spevu Evy Blahovej, režiséra Juraja Nvotu, herečky Jany Hubinskej, herca Vladimíra Kobielskeho a mnohých ďalších.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *