Posledná rozlúčka so slovenským režisérom, scenáristom a výtvarníkom Jurajom Jakubiskom exkluzívne naživo na JOJ 24

Presne pred týždňom odišiel do filmového neba legenádárny režisér, scenárista a výtvarník Juraj Jakubisko. Posledná rozlúčka s mimoriadnym umelcom, legendou československého filmu, sa bude konať v sobotu 4. marca o 13:00 v Prahe. Slovenskí diváci sa s Jurajom Jakubiskom budú môcť rozlúčiť prostredníctvom živého prenosu pohrebu, ktorý bude ako jediná exkluzívne vysielať spravodajská televízia JOJ 24.

Pohreb významného umelca sa bude konať iba v Prahe v sobotu 4. marca o 13:00 v Katedrále sv. Víta, kde sa uskutoční aj zádušná omša. Smútiacim hosťom sa prihovorí rodinný priateľ Jakubiskovcov exprezident Václav Klaus. Na poslednej rozlúčke  bude  spievať  Katarína  Knechtová  pieseň  Muoj  Bože,  ktorá  vznikla   v súvislosti s jeho filmom Báthory. Je inšpirovaná stredovekými náboženskými žalmami a v texte využíva staroslovenčinu.

Poslednú rozlúčku bude vysielať ako jediná slovenská televízia JOJ 24 naživo

Juraj Jakubisko debutoval s filmom Kristove roky (1967) a odvtedy vytvoril spolu 15 celovečerných filmov v osobitnom štýle. Napríklad film Tisícročná včela (1983) bol ocenený československými novinármi ako najlepší film osemdesiatych rokov, Vtáčkovia, siroty a blázni (1965) ako najlepší film rokov šestdesiatych. Film Perinbaba (1985) sa stal národnou slovenskou rozprávkou, na ktorej dodnes vyrastajú ďalšie generácie. Za ďalšie kultové filmy jeho tvorby sa považujú aj Sedím na konári a je mi dobre (1989)Lepšie je byť bohatý a zdravý ako chudobný a chorý (1992), či Nejasná správa o konci sveta (1997). Film Dovidenia v peklepriateliabol komunistickou cenzúrou zastavený a dokončený až po 20 rokoch. Jeho film Báthory sa   stal   v roku   2009    najúspešnejším   filmom    všetkých   čias   na   Slovensku  a najúspešnejším titulom roku v Čechách.

Divákov čaká uvedenie posledného filmu Juraja Jakubiska – Perinbaba a dva svety, na ktorom pracoval niekoľko rokov. Koproducentom pokračovania kultovej Perinbaby je televízia JOJ

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *