Slovenský film Svetlonoc vyhral v Locarne Zlatého leoparda + VIDEO

Nový slovenský film režisérky Terezy Nvotovej s názvom Svetlonoc, získal na prestížnom Medzinárodnom filmovom festivale v Locarne v sekcii Concorso Cineasti del presente (kinematografia súčasnosti) ocenenie Zlatý leopard. Snímka tam mala svetovú premiéru a okrem poroty zaujala aj medzinárodné publikum a odbornú verejnosť.

Svetlonoc je magická dráma s prvkami mystery a hororu. Porota udelila cenu za “odvážnu víziu, ktorá otvára ťažké témy mizogýnie a poverčivosti v dnešnej spoločnosti a za celkové filmové uchopenie.” Režisérka Nvotová pri preberaní ceny na slávnostnej ceremónií povedala, že chce cenu venovať všetkým ženám, ktoré museli v svojom živote čeliť násiliu, či už psychickému alebo fyzickému.

“Pred premiérou som mala obavy z toho, či diváci v zahraničí film pochopia … predsa len sa odohráva v malej dedinke v slovenských horách. Reakcie publika však boli veľmi silné – film ich zasiahol a veľa ľudí mi ešte doteraz píše, ako im zostal v hlave.” hovorí režisérka Tereza Nvotová, “Hlavná cena priniesla Svetlonoci život na medzinárodných festivaloch. Už teraz film pozvali na veľké festivaly v Amerike a Španielsku. Myslím, že táto cena pomôže aj celej slovenskej kinematografii, o ktorej sa v zahraničí moc nevie.”

Svetonoc sa snaží boriť mýty a konvencie týkajúce sa ženstva a rieši problémy, ktoré sú v 21. storočí síce zastarané, ale stále prítomné. Upozorňuje aj na rodové a rasové stereotypy a skúma strach z inakosti, z ktorého pramenia mnohé problémy dnešného sveta. „Naša spoločnosť odmieta tých, ktorí sa príliš odlišujú a pre svoje problémy hľadá jednoduché vysvetlenia a konkrétneho vinníka. Veríme na povery, ktoré sa menia na moderné konšpirácie a odmietame si priznať, že za mnohé nešťastia si môžeme sami.” hovorí režisérka. Svetlonoc otvára aj otázku hodnoty osobnej slobody, najmä v prípade, ak odmietame ísť konvenčnou cestou.

“Svetlonoc je film o slobode a tak som aj pristupovala k jeho tvorbe. Dovolila som si používať žánrové prvky, hrať sa s filmovým jazykom, s hudbou a snovými sekvenciami alebo časovými rovinami tak, aby mal divák čo najväčší emocionálny zážitok. Veľmi dúfam, že sa na Svetlonoc pôjdu ľudia pozrieť do kina, pretože je to šialená jazda a stojí to za to.” dodáva režisérka a scenáristka filmu.

Film sa nakrúcal vo Veľkej Fatre a v hlavných úlohách sa predstavia Natália Germáni, Eva Mores a Iva Bittová. Na filmový festival v Locarne, ktorý sa tento rok konal v termíne od 3. do 13. augusta, sa za posledných dvadsať rokov dostali slovenské tituly len párkrát.

„Film Svetlonoc je výnimočný tým, že o ťažkých témach hovorí prostredníctvom pútavého príbehu. Nechce poučovať, chce pomôcť, pochopiť a stotožniť sa,” prezradil producent filmu Miloš Lochman.

Dej filmu

Šarlota sa vracia do rodnej dediny hlboko v slovenských horách. Pred rokmi odtiaľ za nejasných okolností utiekla. Jej návrat v miestnych vzbudzuje podozrenie, pretože ju po celý čas považovali za mŕtvu. Boja sa, že svojím príchodom prebudí čarodejnicu, ktorá podľa legiend straší v okolitých lesoch.

Film Svetlonoc do slovenských kín uvedie 29. septembra 2022 distribučná spoločnosť Forum Film

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *