Francúzska komédia Ibiza vstúpila do našich kín! Čo všetko z jej zákulisia prezradil skvelý herec Christian Clavier? + VIDEO

Christian Clavier, známy z úspešnej francúzskej komédie Čo sme komu urobili?, je ideálnym tatkom na poriadnu párty a vďaka nemu dostáva filmový žáner „nepodarené prázdniny“ úplne nový rozmer.

Ibiza je ideálnym filmom (nielen) pre fanúšikov bláznivých dovoleniek rodiny Griswoldovcov (s Chevy Chaseom v hlavnej úlohe).

Philippe a Carole sa prednedávnom stretli. Obaja sú rozvedení. Zamilovali sa do seba až po uši a Phillipe urobí čokoľvek, aby si na svoju stranu získal Caroline deti, ktoré z neho nie sú práve nadšené. Navrhne jej synovi, že ak urobí maturitu, môže vybrať letnú dovolenku. A … hurá na Ibizu! Phillipova predstava o vidieckej rodinnej idylke sa rýchlo rozplýva a nastáva čas nabrať sily na najdivokejšiu jazdu svojho života.

Čo o tejto skvelej komédii prezradil jej hlavný predstaviteľ – skvelý francúzsky herec Christian Clavier?

Začnime s ostrovom Ibiza, ktorého príroda je viac než len ozdobou na obrazovke. Je to miesto, ktoré vraj veľmi dobre poznáte …

Ja poznám predovšetkým Formenteru, ktorá je hneď oproti Ibize. Je to mýtické miesto, plné sviatkov, a hlavne preto ma tento film zaujal. Žiadal som Arnauda, aby bol ostrov interpretovaný ako postava sama pre seba, a to je vidieť už pri úvodných titulkoch. Ducha „hippie“, ktorý vládol na Ibize pred 50 rokmi, tu prestavali na ohromné nočné kluby. Ako to hovorí môj nevlastný syn vo filme: „Je to Hollywood nočných klubov!“ Fanúšikovia elektro hudby sem jazdia na šialené show … Nakrúcali sme v klube Ushuaia, kde som bol prvýkrát a bolo to úplne otrasné: 10 000 ľudí natlačených na jednej párty. A na druhej strane ostrov predstavuje krásu Stredozemia: modré more, slnko … Prosto, je to niečo večné, ale zároveň industriálne!

Philippe, vaša postava, sa počas filmu vyvíja. Aký ste z neho mali pocit pri čítaní scenára?

Je to vidiecky typ zo severu Francúzska, úplný opak štýlu Ibizy. Má dobré srdce a za každú cenu sa chce začleniť do rozloženej rodiny Carole. Predovšetkým sa chce zblížiť s pubertiakmi svojej novej priateľky. Philippe jej poradí, nech svojmu synovi ponúkne prázdniny podľa jeho vkusu pod podmienkou, že urobí maturitu. Akonáhle si vyberie Ibizu, Philippe je v pasci. Ale jeho vôľa začleniť sa do rodiny ho prinúti ísť na Ibizu s nimi. Páči sa mi spôsob, akým sa vzťahy medzi Philippom a deťmi vyvíjajú. Je to veľmi empatická postava – chce, aby všetkým bolo dobre. To ale neznamená, že nemôže byť neobyčajne neobratný, niekedy až otravný, smiešny, a zároveň sympatický!

Postava Philippa sa podobá niekoľkým vašim predchádzajúcim filmovým postavám – sú to vlastne všetko obete, ktoré často ťažko podliehajú nepríjemnostiam života …

Rozhodne to sú obete. Môžeme spomenúť aj Jean-Jacquesa z filmu Operácia Corned Beef, ktorý je na začiatku filmu úplne manipulovaný a až po určitej dobe sa vzbúri. Philippe je dokonalý prototyp postáv tohto bizarného typu – napríklad je úplne šokovaný, keď sú mu ponúkané drogy („šňupe“, ako tomu sám hovorí). Veľmi ma bavilo pracovať s Joey Starrom – my dvaja spolu na mieste ako je Ushuaia, to je konfrontácia dvoch úplne odlišných svetov! Aj napriek všetkým rozdielom som mohol spoznať skvelého chlapa a úžasného herca, s ktorým som sa skvelo zabával.

Vy ste chceli, aby hral úlohu Frankieho, majiteľa nočného klubu?

Áno, najskôr preto, že je skvelý herec. Stretávali sme sa na rôznych televíznych nakrúcaniach a vedel som, že je šikovný i zaujímavý svojím provokatérskym vzhľadom. Takže v momente, keď premýšľate nad postavou šéfa nočného klubu Ushuaia na Ibize, Joey Starr je jasná voľba! Bol na tú úlohu dokonalý …

Vo filme sa objavujete po boku Mathilde Seigner. To je ďalšie doposiaľ neznáme filmové duo.

Mathilde je veľmi populárna herečka a ja ju poznám už dlho, ale je pravda, že som s ňou ešte nikdy netočil. Jej herecká kariéra nie je v tomto odbore typická. Myslím, že tvoríme vierohodný pár. Postava, ktorú Mathilde vo filme stvárňuje, má jej skutočné vlastnosti a šarm.

Máte odlišné spôsoby práce. Vy sa potrebujete učiť text dlho dopredu a poznať svojich kolegov, zatiaľ čo Mathilde hrá skôr inštinktívne …

Mathilde má takú vlastnosť, že vás dokáže nasledovať, odraziť sa od vašej repliky, a to je veľmi zábavné. Vďaka mojej technike môžem improvizovať počas nakrúcania, ale musím začať pracovať mesiac pred ním. Ak dobre poznáte text, môžete predvídať situácie, ktoré môžu nastať, a ktorými vás vaši kolegovia môžu prekvapiť. Lepšie sa tak prispôsobíte a budete vedieť, ako na ne reagovať. Počas nakrúcania filmu Ibiza som to urobil niekoľkokrát, samozrejme so zvolením a k čo najväčšiemu potešeniu Arnauda.

Povedzte nám tiež niečo o vašich vzťahoch s mladými hercami filmu – Pili Groyne a Léopold Buchsbaum hrajú vaše nevlastné deti.

To prebiehalo skvele – zo začiatku sú naše vzťahy dosť komplikované, ale to sa počas filmu vylepší. S Pili a Leopoldom sme si to užili. Najskôr som mal pocit, že sú skôr len divákmi mojej práce na scéne, ale potom sa z nich stali herci okamihu.

Vo filme sa tiež objavuje neobvyklý pár: Cathy Guetta a Olivier Marchal …

Olivier je očarujúci človek, a dúfam, že s ním ako režisérom niekedy budem mať možnosť nakrúcať film iného žánru. Veľmi sme sa zabávali pri nakrúcaní násilných scén v takej rajskej krajine. Je výborný vo svojej úlohe žiarlivého diabla. Kým Cathy, ktorej postava síce má podobné vlastnosti, ale chová sa úplne inak, bola vo svojej práci veľmi svedomitá a myslím, že všetci traja (s Joey Starrom) perfektne odrážajú ducha Ibizy.

Čo ste si odniesli z nakrúcania s Arnaudom Lemortom, keď aj vy ste autorom a režisérom?

Arnaud robí filmy, ktoré sú inšpirované jeho životom. V tomto filme ide o rodinu, ktorá sa rozpadla a skúša sa znovu poskladať. Námet filmu sa niektorým môže zdať banálny, ale tí, ktorí takúto situáciu zažili, vedia, že to tak nie je. Arnaud z tej témy robí niečo úprimné, ale zároveň vtipné. Je to veľmi citlivý človek a to môžeme vidieť už v jeho predchádzajúcich filmoch … Je to autor s dobrým zmyslom pre humor. Pri nakrúcaní vás nechá aktívne sa podieľať na tvorbe filmu. Mal moju dôveru.

Francúzsku komédiu Ibiza prináša od 25. júla 2019 na plátna slovenských kín distribučná spoločnosť Continental film

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *