Čo sa stane, keď dieťa z iného sveta pristane na Zemi? Nový superhrdinský horor Jamesa Gunna už aj v slovenských kinách + VIDEO

Čo sa stane, keď dieťa z iného sveta pristane na Zemi, ale namiesto toho, aby sa stalo hrdinom, pretvorí svoje superschopnosti v zlovestné činy? Nový superhrdinský horor pod producentskou záštitou Jamesa Gunna, vizionárskeho režiséra marvelovky Strážcovia Galaxie, vstúpil do slovenských kín.

Brandon Breyer: superhrdina alebo zloduch?

V dobe, keď svetovej kinematografii vládnu superhrdinovia, je čoraz ťažšie ukázať ich v originálnom svetle. Tvorcovia novinky Brightburn však v populárnom žánri uvideli jedinečnú príležitosť tieto známe príbehy obrátiť na hlavu a vytvoriť úplne nový žáner – superhrdinský horor.

S nápadom prišla scenáristická dvojica, bratranci Brian a Mark Gunnovci. Prvá verzia scenáru bola veľmi skromnou podobou finálneho filmu, keďže obaja rátali s minimálnym rozpočtom. Režisér David Yarovesky a výkonný producent Simon Hatt však v príbehu zbadali oveľa väčší potenciál.

Brightburn videli ako klasický horor, avšak pevne ukotvený v žánri komiksových filmov o superhrdinoch, ktorý diváci poznajú tak dôverne, že jeho narušenie ich bude v kine neustále nútiť vstávať zo stoličiek.

Scenárista Mark Gunn: „Využívať superschopnosti v kontexte hororu bola pre nás veľká zábava – mohli sme skombinovať dva žánre, ktoré nikto predtým neskombinoval.” Brian Gunn: „Uvedomili sme si, že existuje veľa superschopností, ktoré by mohli byť v nesprávnych rukách úplne hrozné. Lietanie môže byť skutočne strašidelné. Laserové oči démonické. Supersila hrôzostrašná. Stačí ich využiť na niečo iné, ako na záchranu sveta a ľahko sa môžu stať nástrojom skazy.”

Scenárista, režisér a producent James Gunn, ktorý predtým, ako sa preslávil sériou Strážcovia Galaxie, začínal ako tvorca nízkorozpočtových filmov, videl film ako skvelý projekt pre svoju produkčnú spoločnosť Troll Court. „Milujem tento film, pretože ide o úplne nový pohľad na žáner superhrdinských filmov,” hovorí Gunn. „Je to niečo, čo ste nikdy nevideli.

Superhrdinský film spracovaný ako čistý horor. Brightburn je tiež v mnohom oveľa úprimnejším pohľadom na superhrdinské príbehy, pretože na myšlienke, že na Zem príde mimozemšťan so superschopnosťami, je niečo veľmi strašidelné. Matka hlavného hrdinu je presvedčená, že Brandon spasí svet a stane sa jeho záchrancom, no stane sa úplný opak. Brandon je zloduch, dieťa posadnuté démonmi, a tak sme k nemu aj pristupovali.”

Od začiatku príprav bolo jasné, že tím zverí réžiu Davidovi Yaroveskemu. „David rozumie hororu, jeho tempu, rytmu, dokonale ovláda schopnosť vystrašiť diváka,” hovorí James Gunn.

„Aj ja som vyrástol na superhrdinských filmoch a sníval o tom, aké by to bolo, mať superschopnosti,” hovorí Yarovesky. „No boli to temnejšie myšlienky ako to, čo vidíme v dnešných filmoch. A to som chcel ukázať aj v Brightburne.”

Superhrdinský horor Brightburn prináša od 16.5.2019 na plátna slovenských kín distribučná spoločnosť Itafilm

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *