Filmár Marko Škop predstaví na Art Film Feste snímky, ktoré ho výrazne ovplyvnili! Poznáte ich všetky?

Medzinárodný filmový festival Art Film Fest vo svojom programe každoročne venuje jednu sekciu filmárovi, rodákovi z východného Slovenska. Po Petrovi Kerekesovi a Ferovi Feničovi tento rok predstaví dôležité filmy svojho života Marko Škop. Rodák z Prešova patrí medzi najúspešnejších slovenských tvorcov. Ako dokumentarista zaujal filmami Iné svety či Osadné.

Jeho celovečerný hraný debut Eva Nová si získal domácich divákov, ale aj festivalové publiká na celom svete. Sekcia Marko Škop uvádza prinesie na Art Film Fest diela, ktoré jeho tvorbu a osobnosť výrazne ovplyvnili.

„Do výberu som zaradil staršie aj novšie filmy. Sú to tituly, ktoré ma oslovili v rôznych obdobiach a verím, že majú stále čo povedať,“ hovorí Škop o pestrej kolekcii snímok. Viaceré zo svojich obľúbených titulov pritom objavil práve na festivaloch. „Popri filmových kluboch to boli práve slovenské filmové festivaly, ktoré mi otvorili oči. Objavil som, aký široký je kontext autorského filmu a trúfol som si podať prihlášku na filmovú fakultu.“

Na pomyselné prvé miesto vo svojom výbere zaradil tvorca sovietsku poému Tiene zabudnutých predkov (Tini zabutych predkiv, 1964) režiséra Sergeja Paradžanova. Príbeh veľkej lásky, ktorú komplikuje nenávisť znepriatelených rodov, si Marko Škop obľúbil, „lebo okrem úžasného vizuálneho čarodejníctva je to film o Rusínoch z podkarpatskej Rusi a pre mnohých východniarov by mohol byť príjemným objavom.“

Neuveriteľný, avšak pravdivý príbeh rozpráva snímka Grey Gardens (1976) bratov Alberta a Davida Mayslesovcov, Ellen Hovdeovej a Muffie Meyerovej. V centre pozornosti filmárov stojí excentrická Edith Bouvierová Bealeová a jej dcéra Edith, ktoré boli tetou a sesternicou Jackie Kennedyovej. Zložitý vzťah matky a dcéry, ktoré spoločne zdieľajú život kdesi blízko spoločenského dna, sa pred dokumentaristickými kamerami odhaľuje v celej svojej smutnej bizarnosti. Marko Škop na snímku narazil pri rešeršovaní k filmu Eva Nová.

Legendárny rakúsky režisér Ulrich Seidl bude v sekcii zastúpený snímkou Psie dni (Hundstage, 2001). Oceňovaná sonda do životov rakúskych obyvateľov počas jedného víkendu je podľa Škopa filmom, ktorý sa do človeka zareže ako symbolický skalpel existenciálnej úzkosti človeka západnej civilizácie.

Súčasnú kinematografiu zastupuje snímka Nezízaj mi do taniera (Ne gledaj mi u pijat, 2016) režisérky Hany Jušić. Jej hrdinkou je mladá submisívna žena, ktorá do svojich 24 rokov nedošla ani do hlavného mesta. Jej život sa točí okolo rodiny, ktorej hlavou sa neočakávane stane po otcovom ochrnutí.

Psychickú záťaž si kompenzuje nevídaným odhaľovaním vlastnej sexuality, no závan nepoznanej slobody so sebou prináša aj rozhodnutie, ktoré môže byť ťažšie, než by sa zdalo. Tieto i ďalšie – hrané aj dokumentárne – snímky ponúkne sekcia Marko Škop uvádza v programe 27. ročníka Medzinárodného filmového festivalu Art Film Fest. Najväčšie slovenské filmové podujatie sa uskutoční v Košiciach v dňoch 14. – 22. júna 2019.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *