Vlastníme svoj život, alebo on vlastní nás? Slovenský film Dobrá smrť od režiséra Tomáša Krupu si môžete vychutnať už aj vo svojom kine! + VIDEO

Nevyliečiteľne chorá Janette by rada ukončila svoj život dôstojne, preto sa rozhodne pre dobrovoľnú, lekárom asistovanú smrť. Keďže tú vo Veľkej Británii, kde žije, neumožňujú, rozhodne sa odcestovať do Švajčiarska. Cestu musí naplánovať skôr než jej to rýchlo postupujúca choroba znemožní.

Syn Simon, ktorý po nej zdedil svalovú dystrofiu, má pre matkino rozhodnutie viac pochopenia než dcéra Bridget. Vlastníme svoj život, alebo on vlastní nás? – to je hlavný motív nového slovenského filmu.

Snímka s výrazne sugestívnou kamerou využíva postupy hraného filmu a do skutočného príbehu Janette pútavo vplieta charaktery a životné príbehy jej najbližších.

“Spoločne so slovensko-českým filmovým štábom som mal to privilégium prijať pozvanie od Angličanky Janette, aby sme zaznamenali jej príbeh a osud. Keď som sa Janette opýtal, prečo chce filmovanie podstúpiť, odpovedala, že pokiaľ to niekedy pomôže čo i len jednému človeku, ktorý má podobné problémy, bude jej to stačiť a má to pre ňu zmysel. Tým zaviazala aj nás k tomu, že film musíme za každých okolností úspešne dokončiť. Bol to obojstranný záväzok a zodpovednosť. Myslím, že na jej výraznej sympatickej osobnosti celý film stojí. Ukázalo sa navyše, že jej príbeh je príbehom celej rodiny. A to nás posunulo od klasického prehodnocovania témy eutanázie k dualite filmu, ktorý nie je len o konečnosti, ale prevažne o živote. Smrť je zaujímavá, keď nám pomáha pozerať sa na život z odlišnej perspektívy. Aj keď sme už zaznamenali zo sveta viaceré filmy o eutanázii, myslím, že individualitou Janette a spracovaním je náš film výnimočný,” prezradil o filme Dobrá smrť režisér Tomáš Krupa.

Životopisný film Dobrá smrť prináša od 21.3.2019 na plátna slovenských kín distribučná spoločnosť Continental film

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *