Prichádza k nám talianska komédia o tom, že zákon nemusí vždy platiť pre všetkých rovnako! Jednou nohou v base u nás už čoskoro + VIDEO

Mladý právnik Antonio sníva o tom, že sa stane spoločníkom vo vychytenej firme svojho profesora Salvatoreho. Ten je však známy egoista a tyran, a tak sa Antonio stáva jeho asistentom, osobným šoférom či kuchárom.

Keď konečne dostane vytúženú ponuku stať sa spoločníkom, má to jeden háčik – musí si vziať Isabel, milenku jeho mentora, ktorá potrebuje získať občianstvo. Dobromyseľný Antonio prijíma … a ocitá sa v kolotoči problémov, ktorý sa len tak nezastaví.

Čo o filme prezradil sám scenárista a režisér Valerio Attanasio? „Od chvíle, keď som začal písať scenár Jednou nohou v base, predstavoval som si ho ako komédiu o mladom mužovi, ktorý dospieva a vstupuje do kolobehu pracovného života.

Je to príbeh o tom, ako talentovaného študenta, ktorý sa chce presadiť, prijme spoločnosť, no aj o tom, či si pod tlakom nečakaných udalostí dokáže zachovať vlastnú tvár a čisté svedomie. Inšpirovali ma skutočné situácie, keďže mnohé epizódy z Antoniovho života sú mixom viacerých príbehov, ktoré zažili moji známi, či dokonca ja sám – študoval som právo a poznám každodenný život právnikov, keďže jedným z nich je aj môj otec.

Využitie rozprávača, polovážny tón a sklon k spoločenskej satire bez toho, aby sa príbeh vzdal humoru, boli zas inšpirované španielskou literárnou klasikou Lazarillo z Tormesu. Podobne ako v tejto knihe, aj mojou hlavnou postavou je mladík, ktorý hľadá svoje miesto vo svete.

Jeho náprotivkom, no zároveň učiteľom či mentorom je mocný muž: Salvatore “Toti” Bellastella, charizmatický a uhladený vysokoškolský profesor, hviezda súdnych pojednávaní, ktorý navonok káže právo, no v súkromí si užíva všetky pôžitky plynúce z privilegovaného postavenia. Toti je kombináciou rôznych archetypov klasických talianskych komédii, najmä darebákov, ktorí svoju prefíkanosť skrývajú za masku serióznosti.

Od začiatku som si ho predstavoval ako typického učiteľa, z ktorého sa vykľuje záporák. Vzťah medzi ním a Antoniom symbolizuje odveký generačný zápas medzi tými, ktorí sú pri moci, a masami, ktoré snívajú, že sa k moci dostanú.

Jednou nohou v base je satirou o ťažkostiach prežitia, ktoré všetci poznáme. Je to príbeh o zápase bohatých proti chudobným, ctižiadostivosti proti privilégiám, ktoré väčšinou aj tak zvíťazia. V hlavných úlohách sa predstaví Clara Alonso, Luca Avagliano, Sergio Castellitto a Domenico Centamore.

Bláznivá komédia Jednou nohou v base bude mať svoju slovenskú premiéru 28. marca 2019. Na naše plátna ju prinesie distribučná spoločnosť Itafilm.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *