Zimný filmový festival 4 živly predstaví filmy s témou NULA! Objaví sa medzi nimi aj zástupca slovenskej filmovej tvorby?

Banská Štiavnica sa v roku 2019 pýši titulom slovenského Mesta kultúry, umeleckým životom a aktivitami však prekypuje už roky. Dôkazom môže byť napríklad aj 8. ročník Zimného filmového festivalu 4 živly, ktorý sa v meste uskutoční v dňoch 22. – 24. februára 2019. Hrané, dokumentárne i experimentálne filmy v jeho programe bude tentoraz spájať téma NULA.

„Vlani sme venovali dvadsiaty ročník letnej verzie nášho podujatia téme HAPPY END a povedali sme si, že bude na mieste po ňom – trochu nadnesene – začať od nuly,“ objasňuje výber témy výkonný riaditeľ festivalu Ondrej Starinský. „Zimná téma tradične predznamenáva tému letného festivalu, ktorou budú v auguste ČÍSLA. NULA je podtémou, ktorá si zaslúži väčšiu pozornosť, aj preto sme jej venovali zimné 4 živly.“

Festival ponúkne 3 dni naplnené kvalitnými filmami, ktoré sa líšia dátumami vzniku i krajinami produkcie. Vedľa seba sa v programe objavia také rozdielne tituly ako výnimočný sovietsky film Mesto Zero (r. Karen Šachnazarov, 1989), povojnová reflexia Nemecko v roku nula (r. Roberto Rossellini, 1948) alebo celkom nový dokumentárny film Dobrá smrť slovenského režiséra Tomáša Krupu (2018), ktorý 4 živly uvedú v exkluzívnej predpremiére za účasti tvorcov a tvorkýň. Film sleduje osud nevyliečiteľne chorej ženy, ktorej posledným želaním je zomrieť dôstojne a rozhodne sa naplánovať svoju cestu za eutanáziou z Veľkej Británie do Švajčiarska, kým jej ešte zostávajú zvyšky síl.

V programe festivalu nebude chýbať vyhodnotenie tretieho ročníka súťaže Iné vízie SK, ktorá hľadá to najlepšie zo slovenskej audiovizuálnej tvorby, balansujúcej na pomedzí filmu, animácie a výtvarného umenia. 4 živly premietnu päticu diel, ktoré do finále vybral kurátor András Csefalvay, víťaz prvého ročníka súťaže. Trojčlenná odborná porota spomedzi nich vyberie víťaza.

Program 8. Zimného filmového festivalu 4 živly doplní koncert zoskupenia Teatro Fatal, večerná párty, výstava výtvarného umenia, obľúbený filmový kvíz či inšpiratívna diskusia „Raňajky s …“.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *