Prezident po premiére filmu Ostrým nožom: „Rodičom Daniela Tupého som sa ospravedlnil.“ + VIDEO

Jeden z najočakávanejších slovenských filmov, Ostrým nožom režiséra Teodora Kuhna, má za sebou slávnostnú premiéru. Snímku inšpirovanú dosiaľ nevyšetreným prípadom vraždy Daniela Tupého, si pozrel aj prezident SR Andrej Kiska. Ostrým nožom sa k slovenským divákom dostane od 21. februára 2019.

„Myslím si, že to bolo strašné, koľko špiny sa na nich vyvalilo. To, ako ich napadli, že sú rodina drogových dílerov, napriek tomu, že prišli o to najcennejšie, svojho syna. Je to dôležité vidieť. Hoci, hrubý obraz je realita a detaily príbehu sú iné, film ukazuje, čo sa udialo a čo sa môže udiať ak dovolíme, aby zlo v našej spoločnosti zvíťazilo,“ uviedol prezident Andrej Kiska potom, ako sa po premietaní osobne stretol s rodinou Daniela Tupého.

„Stretnutie s rodičmi Daniela Tupého bolo pre mňa vždy momentom pokory a úcty. Cítim voči nim obrovský rešpekt a istý druh previnenia, že sme dovolili nášmu štátu zničiť im život. Myslím, že im každý dlžíme jedno prepáčte, že im dlžíme päť miliónov prepáčte,” povedal režisér Teodor Kuhn. „Tento film je moje osobné prepáčte,“ dodal.

„Pri Dunaji dobodali chlapca. Podľa všetkého ide o vášho syna,“ oznamuje v úvode snímky vyšetrovateľ. Ostrým nožom je príbeh otca, ktorému zavraždia syna. Z útoku sú obvinení štyria páchatelia, pre chybné rozhodnutie sudkyne sa však dostanú na slobodu. Otec, odhodlaný odhaliť pravdu, sa púšťa do nevyrovnaného boja s nečinnou políciou, skorumpovaným súdnictvom aj vládnucou mafiou. Dokáže v takto prehnitom systéme vyhrať?

Ostrým nožom má ambíciu otvoriť jednu z najpálčivejších rán v dejinách moderného Slovenska. Prípad neobjasnenej smrti nevinného chlapca z roku 2005 je podľa tvorcov totiž symptomatický pre problémy našej spoločnosti. Na pozadí emotívne silného príbehu otvára film spoločenskú diskusiu na tému spravodlivosti a jej dostupnosti pre bežného neprivilegovaného občana.

Hlavnú postavu filmového otca stvárnil Roman Luknár, matku zavraždeného chlapca zahrala Ela Lehotská, v úlohe syna vystupuje Dávid Hartl. V ďalších postavách sa predstavia aj Miroslav Krobot, Marián Mitaš, Táňa Radeva, Jana Oľhová či rapperi Moloch Vlavo a MOMO. Titulnú pieseň zložila a naspievala Jana Kirschner.

Slávnostnú premiéru, ktorá sa uskutočnila 6. februára v CINEMAX BORY v Bratislave uviedli hereckí predstavitelia Ela Lehotská, Dávid Hartl, Marián Mitaš, Ela Štefunková, Ľubomír Paulovič, MOMO a Moloch, a tvorcovia režisér Teodor Kuhn, scenárista Jakub Medvecký, producent Jakub Viktorín, koproducenti Pavla Janoušková Kubečková a Tomáš Hrubý, kameramanka Denisa Buranová, dramaturg Rudolf Suchánek, dramaturg RTVS Michal Pusztay, autor hudby Michal Novinski, zvukový majster Tobias Potočný, architekt Michal Lošonský, kostýmová výtvarníčka Martina Čerňáková, umelecká maskérka Michala Frimmerová, asistentka réžie Zuzana Jankovičová, výkonná producentka Simona Hrušovská a projektová manažérka Monika Lošťáková.

Medzi hosťami premiéry nechýbal spevák Ján Lehotský, rapper Majself, zástupcovia iniciatívy Za slušné Slovensko, emeritný arcibiskup Róbert Bezák, prezidentka Slovenskej filmovej a televíznej akadémie Wanda Hrycová, predseda rady AVF Miloslav Luther, filmári Peter Bebjak, Miro Remo, Maroš Hečko či spisovateľ Michal Hvorecký.

Film Ostrým nožom produkuje spoločnosť nutprodukcia s.r.o. Jeho koproducentami sú Madness Productions s.r.o., Rozhlas a televízia Slovenska a nutprodukce s.r.o. Film finančne podporili Audiovizuálny fond, Státní fond kinematografie, Bratislavský samosprávny kraj a Ars Bratislavensis. Na spolupráci sa podieľala HomeMedia production s.r.o. . Do slovenských kín ho prinesie distribučná spoločnosť Continental film.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *