Tvorcovia filmu Amnestie dokončili hlavné nakrúcanie o páde totality v roku 1989! Videli ste už prvé zábery? + VIDEO

Havlova amnestia, ktorá vyvolala mnoho rozporuplných reakcií, sa dostane na filmové plátna práve v čase osláv 30. výročia Nežnej revolúcie, v novembri 2019. Ide o prvý československý hraný film o tomto období. Tvorcovia filmu pripravili prvý trailer, ktorý už teraz sľubuje strhujúci a akčný film.

Trailer stavia na reálnych záberoch z väznice Leopoldov, kde komunistická moc väznila množstvo politických väzňov a na archívnych záberoch z obdobia rokov 1989/90. Pád totalitného režimu v celom východnom bloku, vznik novej československej vlády a voľba Václava Havla za prezidenta – to všetko prinieslo v januári 1990 veľké zmeny a pohyby v spoločnosti.

Havel sa po nástupe do úradu rozhodol, že vyhlási široké prezidentské amnestie. Pochmúrne prostredie väznice v Leopoldove, veľká vzbura väzňov, politická situácia, zásadné dobové momenty … V traileri budete počuť iba hovorené slovo z archívnych záberov, čo len viac umocňuje celkovú atmosféru, ktorú samotný film prinesie.

„Nebolo jednoduché dostať sa do priestorov leopoldovskej väznice, ale vďaka ústretovosti a dobrej spolupráci s Ministerstvom spravodlivosti a Ministerstvom vnútra sme získali do filmu všetko, čo si tento príbeh vyžadoval. V priestoroch väzníc sme nakrúcali celkovo 10 dní. Pochopil som tam, že muselo byť nesmierne ťažké prežiť vo väzení niekoľko rokov len preto, že ste nesúhlasili s komunistickým režimom. Václav Havel, napríklad, strávil vo výkone trestu 5 rokov,” vyjadril sa o natáčaní v Leopoldove producent a jeden z autorov scenára k filmu, Maroš Hečko.

„AMNESTIE zachytávajú svet kontrolovaný štátnou políciou ŠtB, v ktorom disidenti komunikujú pomocou tajných správ, svet, v ktorom ľudia udávajú rodinných príslušníkov a zároveň túžia po slobode,“ hovorí producent Peter Veverka. Pokračuje: “Jonášovi Karáskovi a nášmu kreatívnemu tímu sa podarilo natočiť skvelý divácky film plný emócií, akcie a enormných hereckých výkonov. Verím, že výsledný film bude autentickou reflexiou našej histórie, presunie diváka v čase a ponúkne perspektívu na udalosti, ktoré zásadne zmenili našu spoločnosť.”

Maroš Hečko ďalej opisuje, ako sa tvorcovia snažili, aby trailer hodnoverne odkomunikoval dané obdobie: „Atmosféru ťaživého priestoru väznice sa Jonášovi Karáskovi podarilo dostať nielen do filmu, ale aj do traileru. Generácia, ktorá v roku 1989 ešte nebola na svete, tak bude mať možnosť preniesť sa do obdobia, kedy naša spoločnosť síce bola totalitná, ale kedy prišla aj vytúžená zmena a nádej. 17. november 1989 priniesol po 40 rokoch opäť možnosť slobodne sa vyjadrovať a rozhodovať sa. Pre mnohých z nás je tým najväčším sviatkom.“

„November 1989 je ikonickým okamihom našich dejín a zatiaľ sa k nemu nepokúsil vyjadriť ani jeden film. Je to ťažké. Celkom prirodzene k nemu vzhliadame s úctou, ale zároveň o udalostiach Novembra mlčíme. To, čo prišlo po ňom, je pre nás stále živou realitou. Uvedomujeme si nadnesenosť mnohých cieľov a ideálov Novembra, podaktorí to ale konštatujú s akýmsi sklamaním,“ vyjadrila sa k téme Novembra 1989 dramaturgička filmu Maja Hriešik. „Film Amnestie sa inšpiruje rozhodnutím prvého prezidenta ponovembrového Československa, urobiť širokou amnestiou zásadný reštart po štyroch dekádach neslobody. Namiesto rozdúchavania nenávisti a túžby po pomste či biľagovania, chce pre všetkých možnosť začať nanovo. Paradoxom a zároveň hybným momentom filmu je, že tento dobre mienený zámer vyústi do nevídanej agresivity. Postavy vo filme sú rozporuplní hrdinovia. Chcú byť slobodní a v novom svete, ktorý sa práve rodí, sa mať lepšie, než sa mali predtým. Pre každého z nich je predstava slobody iná. Odlišné sú aj ich pozície na štartovacej čiare. Niektorí sa zorientujú v nových príležitostiach rýchlejšie, iní naopak tápu na šachovnici meniacich sa vzťahov, a preto v strachu o svoju budúcnosť robia zúfalé veci. Aj o tom je náš film,” doplnila ešte Maja Hriešik.

„Revolúcia je slovo, ktoré primárne obsahuje, že sa niečo otočí, radikálne zmení, a zároveň, že staré, ktoré odchádza, o svoj priestor zápasí a bráni sa všetkými možnými prostriedkami. A samozrejme, to, čo prichádza ako nové, má rozdielne ambície, predstavy a motivácie. To spôsobuje chaos a nie hladký priebeh. Aj keď sa počas Nežnej revolúcie v roku 1989 podarilo urobiť zmenu bez krvipreliatia – čo je úžasné – neznamená to, že táto revolúcia nemá svoje obete,“ povedal Maroš Hečko.

Trailer k filmu AMNESTIE režíroval Jonáš Karásek, hudbu skomponoval Matúš Široký.

Film AMNESTIE sa okrem príbehu troch rodín zasiahnutých komunistickou perzekúciou, venuje aj vzbure väzňov v Leopoldove, ktorá si vyžiadala vojenský zákrok. Vzbure predchádzali široké amnestie Václava Havla, ktoré udelil v januári 1990, len pár dní po svojom zvolení za československého prezidenta. Snímka vzniká v dielni produkčnej spoločnosti Azyl Production v koprodukcii s RTVS, HomeMedia Production a českou produkčnou spoločnosťou Endorfilm. Predlohou k filmu bola kniha Radovana Dunaja Amnestia, ktorá rozpútala peklo. Režisérom snímky je Jonáš Karásek v spolupráci s kameramanom Tomášom Juríčkom a producentom, scenáristom Marošom Hečkom. Táto trojica je vo filmovom prostredí známa okrem mnohých sólových projektov aj vďaka úspešnému filmu Kandidát.

Premiéra filmu AMNESTIE je plánovaná v čase osláv 30. výročia Nežnej revolúcie v roku 2019 a premietať sa bude v sieti kín Cinemax. Distribučne film zastrešuje spoločnosť Continental film.

Dramatický príbeh sa odohráva na pozadí veľkých spoločenských zmien, rozpadu komunizmu a vytvorenia demokratického Československa. Osudy všetkých troch rodín sú vzájomne prepletené, spájajú ich práve Havlove amnestie a následné udalosti v leopoldovskej väznici.

Film AMNESTIE má potenciál zaujať väčšinového, ale rovnako tak aj náročného diváka. Je to prvý československý film, ktorý sa odohral aj nakrúcal v autentickom prostredí leopoldovskej väznice, množstvo akcie a napätia či samotná téma dokážu diváka vtiahnuť do tohto úžasného obdobia novodobých dejín, kedy padali múry totality a znovu sa narodila demokracia.

V hlavných úlohách sa diváci môžu tešiť okrem Juraja Baču na Natáliu Germani, Aňu Geislerovú, Mareka Majeského, Mareka Vašuta, Norberta Lichého, Romana Luknára, Jána Jackuliaka, Gregora Hološku, Mareka Fučíka, Erika Oleho, Sávu Popoviča, Martina Havelku či Janu Oľhovú. Kým sa film AMNESTIE dostane na plátna kín, sledujte Facebook stránku filmu, kde sa dozviete mnohé zaujímavosti z nakrúcania či výpovede účastníkov dramatických udalostí súvisiacich s pádom komunizmu a udelením amnestií.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *