V dňoch 24.-26. januára bude v Bratislave predstavené to najlepšie zo súčasného iránskeho filmu! Ktorý z titulov nemôžete rozhodne premeškať?

„Vieme, že svet sa mení. O tom niet pochýb. To, za čo dnes bojujeme, možno zavrhnú tí, ktorí zajtra prídu po nás. Ale jedno je isté. Niektoré filmy s nami zostanú.“ Práve takéto filmy tento rok v bratislavských kinách Lumière a Film Europe predstaví festival ÍRÁNCI.

Slovenskí diváci sa budú môcť zoznámiť s novými snímkami pochádzajúcimi z jednej z najoceňovanejších filmových kultúr súčasnosti. Väčšina z uvedených filmov – ktoré mali premiéru v Cannes, Berlíne, Benátkach, Locarne, Amsterdame a na ďalších prestížnych svetových festivaloch – bude navyše na Slovensku premietaná úplne prvýkrát. Festival prináša pestrý program v niekoľkých žánrových sekciách.

CELOVEČERNÉ FILMY

Diváci v Bratislave sa môžu tešiť na tieto celovečerné filmy

Tri tváre (3 Faces) v Iráne zakázaného režiséra Jafara Panahiho. Film bol uvedený v hlavnej súťaži filmového festivalu v Cannes a získal cenu za najlepší scenár. Ten divákov berie na zábavný výlet po tradičnom iránskom vidieku – po stopách dievčaťa, ktoré sa rozhodlo spáchať samovraždu …

Prasa (Pig): Keď sa neslávne známy sériový vrah rozhodne pozabíjať najlepších iránskych filmárov, režiséra zaradeného na čiernu listinu zdrví zistenie, že o neho vrah záujem nemá. Film režiséra Maniho Haghighiho, najkontroverznejšej postavy iránskeho filmového sveta, bol uvedený v hlavnej súťažnej sekcii na Berlinale a bude zahajovacím filmom tohtoročného festivalu ÍRÁNCI.

Bez dátumu, bez podpisu (No Date, No Signature): Usporiadaného forenzného lekára sa zmocní posadnutosť, keď si začne myslieť, že možno spôsobil smrť dieťaťa … Režisér Vahid Jalilvand sa týmto celosvetovo úspešným filmom spoľahlivo zaradil medzi najzaujímavejšie osobnosti iránskeho filmu.

Červená krajina (Hendi and Hormoz): Trinásťročnú Hendi vydali za šestnásťročného Hormoza. Mladí manželia sa sotva poznajú a zdá sa, že život sa k nim otočil chrbtom. Potom ale vstúpia do zlovestného spolku s pašerákom, ktorý im má zaistiť živobytie. Režisérom filmu, ktorý vznikol v česko-iránskej koprodukcii, je Abbas Amini, víťaz 6. ročníka festivalu ÍRÁNCI.

Ďalej budú uvedené filmy Keď sme umierali (The Graveless; réžia: Mostafa Sayari, premiéra: MFF v Benátkach), Drezúra (Dressage; réžia: Pooya Badkoobeh, premiéra: Berlinale), Bomba, milostný príbeh (Bomb, a Love Story; réžia: Payman Maadi, premiéra: MFF Fajr) a Invázia (Invasion; réžia: Shahram Mokri, premiéra: Berlinale).

Súťaž celovečerných filmov predstavuje výber z najúspešnejších filmov iránskych režisérov. V mnohých prípadoch sa jedná o ich prvé alebo druhé filmy, ktoré boli zároveň úspešne uvedené na najprestížnejších svetových festivaloch. Režisér alebo režisérka víťazného filmu získa pre svoj ďalší film 10 dní postprodukcie v poprednom pražskom štúdiu Magic Lab.

DOKUMENTÁRNE FILMY

Iránska kinematografia je známa tiež veľmi zaujímavými dokumentárnymi filmami. V Kine Lumière budú uvedené dva súčasné snímky:

Pán Alí a holuby (Ali Aqa): Ťažko chorý muž, ktorý bezvýhradne miluje holuby, bojuje proti všetkým, ktorí sa ho snažia zachrániť. Tento strhujúci prechod od vášni k posadnutosti približuje nesmierne dobre vystavaná a znepokojujúca miniatúra o mužskej pýche a o tom, ako môže hrdosť prerásť v nedotknuteľnú paranoju.

Zlatíčko (Beloved): Uprostred premenlivej prírody, ďaleko od svojich detí, v úplnej samote len s vernými kravami žije cieľavedomá 82-ročná žena. Tento pozoruhodný a precítený portrét otvorene a do hĺbky približuje jednu z najvýraznejších ženských postáv našej doby – nezlomnú osobnosť, ktorej obdivuhodný život je v totálnom súlade s prírodou.

PRIEKOPNÍCI

Sekcia Priekopníci bude tento rok venovaná režisérovi Mohammadovi Ali Talebimu, ktorý významne prispel na poli filmu pre deti a mládež a za svoju prácu bol mnohokrát ocenený na festivaloch v Berlíne, San Franciscu, Chicagu, Sundance, New Yorku, Montreale, Amsterdame, Londýne či v Toronte.

Vŕba a vietor (Willow and Wind): Keď prísny učiteľ požiada žiaka, aby vymenil rozbité okno v školskej triede, chlapec sa vydá na neobyčajnú cestu do samotného srdca hustého veterného lesa, aby splnil nesplniteľné …

Festival ÍRÁNCI bol založený v Prahe v roku 2012 so zámerom každoročne predstaviť českým divákom to najlepšie z iránskej kinematografie. Tento projekt sa ďalej rozrastal a v súčasnosti je platformou pre ďalšie formy iránskeho umenia, ako je napríklad hudba, divadlo, výtvarné umenie a grafický dizajn. Festival sa koná v Prahe, Brne a v Bratislave.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *