Skvelé literárne dielo prichádza na strieborné plátna! Hovory s TGM už čoskoro aj v našich kinách + VIDEO

Jan Budař ako Karel Čapek a Martin Huba ako T. G. Masaryk excelujú v príbehu jedného z najslávnejších rozhovorov našej histórie. Filmové „Hovory s TGM“ prinášajú na plátna kín nečakané napätie, emócie a stret dvoch významných mužov.

Skvelé literárne dielo prichádza na strieborné plátna! Hovory s TGM už čoskoro aj v našich kinách

V ten deň, na jeseň v roku 1928, sú dva symboly československej demokracie na vrchole, rovnako ako celé Československo. Ich kniha, ktorá vznikala celý rok, je konečne hotová.

Karel Čapek preto vyhľadá v zámockej záhrade prezidenta Masaryka a chce mu ponúknuť časť honoráru za knihu ich rozhovorov, ktorá vzniká k 10. výročiu stále mladej republiky. Prezident ale nie je v dobrej nálade – jeho dcéra mu totiž zakázala knihu vydať. Toto stretnutie nebude ľahké.

Čapek nemôže nechať celú situáciu bez odozvy a necháva sa zatiahnuť do vzrušujúcej a dramatickej debaty. Debaty o svete, o politike i politikoch, o Čechoch, i do osobnej debaty o láske, o ženách a zradách. Masaryk ukazuje, že nie je iba otec zakladateľ a chladná ikona z učebníc, ale muž z mäsa a kostí. Vedľa svojich dejotvorných myšlienok odhaľuje schopnosť intríg a hovorí aj o svojom mileneckom pomere a znovuobjavenej sexualite.

Stret dvoch velikánov z rôznych generácií má výbušný potenciál, hoci ich jedinou zbraňou sú vychádzkové palice a slová.

Režisérom filmu je Jakub Červenka, scenár pripravil Pavel Kosatík, ako kameraman film natočil Jan Malíř. „Je to film o dvoch mimoriadnych mužoch, a tiež o tom, že emócie môžu byť niekedy silnejšie ako myšlienka. Dokonca aj u tak výnimočných ľudí,“ hovorí režisér Jakub Červenka. Pavel Kosatík vychádzal pri písaní scenára zo samotnej knihy, ale aj z doteraz nezverejnených Masarykových listov. „Masaryk a Čapek sú možno tým najlepším, čo sme počas sto rokov mali. Do ich príbehu v priamom prenose sme chceli vložiť celý ich život a dynamiku,“ dodáva Kosatík k samotnému filmu.

Film vznikol nielen k 100. výročiu vzniku Československa, ale v tomto roku navyše uplynie 80 rokov od smrti Karla Čapka. Samotnému natáčaniu predchádzali rešerše dobových materiálov a aj dôkladné herecké skúšky. Natáčalo sa na prelome apríla a mája tohto roku v autentickom prostredí Topoľčianskeho zámku, kde dvaja velikáni českej demokracie svoje debaty kedysi viedli.

Filmovú drámu Hovory s TGM, v ktorej v hereckom obsadení zahviezdil Martin Huba a Jan Budař, prináša od 3.1.2019 na plátna slovenských kín distribučná spoločnosť Bontonfilm

Jeden komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *