Sociálne siete a diváci? Jedinečný thriller Pátranie získal na prestížnom festivale Sundance ocenenie za Najlepší film s inovatívnou formou!!! + VIDEO

Pátranie sa zrodilo, keď dvaja mladí filmári chceli rozpovedať hypermoderný thriller nakrútený cez technológie a zariadenia, ktoré denno-denne používame. V jeho centre je 16-ročná nezvestná Margot, jej zúfalý otec David a prísna detektívka Vicková, ktorá zmiznutie vyšetruje. Tento výnimočný thriller osloví divákov príbehom i formou, o čom svedčí aj Cena divákov na prestížnom festivale Sundance 2018.

Sociálne siete a diváci? Jedinečný thriller Pátranie získal na prestížnom festivale Sundance ocenenie za Najlepší film s inovatívnou formou!!!

Sociálne siete často ukazujú len toľko z našich životov, koľko skrývajú. Naše virtuálne identity sú konštrukt a David sa o svojej dcére dozvie mnoho práve z jej digitálnej stopy.

Na rozprávanie príbehu filmári používajú filmový jazyk založený na využívaní rôznych obrazoviek, čím autenticky približujú spôsob, akým navzájom komunikujeme a skúma vzťah medzi rodičom a dieťaťom v internetovom veku.

Režisér Aanesh Chaganty a scenárista Sey Ohanian sa stretli na filmovej škole, kde bol Oharian doktorandom a Chatangy jeho študentom. „Aneesh mal vždy tie najlepšie nápady, dobrú pracovnú morálku, pozitívnu energiu a zvedavú myseľ – skrátka sa dalo tušiť, že bude úspešný.“

Zo študenta a učiteľa sa časom stali partneri a spolupracovníci a pre oboch je Pátranie dlhometrážnym debutom. Chaganty sa už v minulosti s nápadom rozprávania príbehu cez obrazovky pracoval, keď pre Google nakrútil krátky film Google Glass: Seeds, nakrútený výlučne cez okuliare Google Glass.

V tom čase aj producent Timur Bekmambetov experimentoval s formou, akou by sa dal najlepšie vyjadriť spôsob, akým v súčasnosti komunikujeme. Podľa neho ide o nový filmový jazyk. Táto myšlienka mu napadla ešte v roku 2012 pri Skype telefonáte s kolegom.

Po skončení hovoru kolega zabudol vypnúť zdieľanie obrazovky, a Timur tak mohol sledovať, ako kolega surfuje na webe, chatuje na Facebooku, nakupuje na Amazone a pod. V tej chvíli mal nepozorovaný prístup do kolegovho súkromného života, do jeho motivácií a obáv v priamom prenose. „Je to jednoduché.

Polovicu života dnes trávime pred obrazovkami, z čoho vyplýva, že náš „virtuálny“ život pre nás veľmi dôležitý a dokáže o nás mnoho odhaliť. Cez rôzne zariadenia prežívame strach, lásku, priateľstvo, zradu, naše najkrajšie chvíle, ale i tie najtrápnejšie. Podľa mňa sa nedá rozprávať príbeh o dnešnom svete bez toho, aby sme doň zakomponovali tieto zariadenia,“ vysvetľuje Bekmambetov.

Americký thriller Pátranie prináša od 13.9.2018 na plátna slovenských kín distribučná spoločnosť Itafilm

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *